Helsingin kaupunginosat Helka ry HelsinginSeutu-portaali Helsingin kaupunki
YTV Reittiopas Kaupunginkirjastot
Etusivu arrow Vuosaaren Viikko
Vuosaari taas leffanäyttämönä

Vuosaari kiinnostaa taas elokuvatuottajia. Viime viikolla kuvattiin Vuosaaren metroasemalla Olli Saarelan ohjaamaa Harjunpää ja pahan pappi elokuvaa, jossa pääosissa ovat Peter Franzén (Harjunpää) ja Irina Brörklund (ed. vaimo). Pahan pappia näyttelee Sampo Sarkola. Elokuva perustuu Matti Yrjänä Joensuun samannimiseen romaaniin, käsikirjoitus on Leo Viirretin ja tuotannosta vastaa MRP Matila Röhr Productionis.

Toinen elokuva, jossa esillä on Vuosaarta enemmänkin, ainakin työnimestä päätellen, on ohjaaja Aku Louhimiehen "Vuosaari". Käsikirjoitus on jo valmis ja kuvaukset alkanee ensi syksynä. Louhimies, näyttelijä/teatterinjohtaja Mikko Kouki ja hänen vaimonsa Niina Repo saivat elokuvaan 5000 euroa käsikirjoitustukea Suomen elokuvasäätiöltä.

Lähde: Varttilehti/Sanna Jompero

villi pohjola.bmpVuosaari oli 1940-60 luvuilla suosittu kuvauspaikka rauhallisen maalais- ja merenrantamaisemansa vuoksi, myös suuret hiekkakuopat ja uimarannat houkuttelivat tuolloin elokuvatuotantoyhtiöitä Vuosaareen.

Televisioyhtiöt ovat olleet myös kiinnostuneita Vuosaaresta. Täällä on kuvattu mm. TV-sarjoja "Puhtaat valkeat lakanat" ja "Sydän toivoa täynnä". Ensi syksynä YLE:n tuotantoa olevan "Hyötyhiki"-sarjan jakso kuvataan Vuosaaressa ja Vuosaari-Seura toimii siinä talkoo-organisoijana.

 
Tapiolan stipendi vuosaarelaiselle
Kuva: VSS kuva-arkisto


Tapiolan OmaStipendin 2010 saa tänä vuonna helsinkiläinen purjehtija Teemu Rantanen. Stipendi on järjestyksessään neljäs Tapiolan nuorelle asiakkaalleen myöntämä kannustusstipendi, jonka suuruus on yhteensä 15.000 euroa. Summa annetaan saajalleen 5.000 euron erissä kolmen vuoden aikana.

Lue lisää...
 
Lumiruusut!

Kerrankin lunta on myös etelärannikolladscn3553 (2).jpg

Kuva: Matti Pöhö

 

 
Talven ruusut

Jouluinen tervehdys!

Kinkun sulatus kävelyllä joulupäivänä kohtasin kauneinta taidetta, mitä 
luonto voi meille tarjota. Kangaslammen jäälle oli tuuli kinostanut 
lunta noin 1-2 senttiä leveisiin ja noin sentin korkeisiin kinoksiin.  
Tuulen, lumen ja jään taidetta: Olkaa hyvä!

lumikukkia 4.jpg

Jouluterveisin: Marja Hjelt

ps, kuvatessani tuuli nousi ja kukat alkoivat muuttaa muotoaan ja 
olivat katoavaa...

 
Vuosaari-Seuran jäsenilta

vaativa asiakas.jpg

Kuvassa: näyttelijät; tarjoilija Jani Salo  ja asiakas Aino Lavikainen
Kuva: Marja Hjelt

Lauantaina 28.11 vietimme Vuosaari-Seuran lämminhenkistä jäseniltaa Rastilan kartanossa. Ohjelmassa oli yhteislaulua tuttujen joululaulujen myötä, säestäjänä toimi Anja Hinkkanen ja teatteriesityksistä vastasi Seuran teatteriklubilaiset. Lauluesityksistä vastasi: Tanja Patronen, Aino Lavikainen ja Mikaela Mansikkala sekä säestyksestä Jarmo Luoto.

 

Lue lisää...
 
Vuosaaren terveyspalvelut-foorumi

terveysilta 16.11..jpg

Vas. foorumin puheenjohtaja Seppo Tirkkonen, Jouko Malinen, Lilli Autti ja Hannu Tuominen. Kuva A. Hinkkanen

Vuosaaren asukastoimikunta järjesti maanantaina 16.11 avoimen terveyspalvelut-foorumin Meri-Rastilan ala-asteella, jossa oli yleisöä n. 70 henkeä.

Asiantuntijoina paikalla oli Helsingin terveysasemienjohtaja Antti Iivanainen, Vuosaaren terveysasemien ylilääkäri Taina Salo ja Vuosaareesta osastonhoitaja ja neuvolaylihoitaja Leea Vääriskoski. Terveyslautakunnasta olivat paikalla puheenjohtaja Jouko Malinen (sdp), Lilli Autti, (sdp) ja Hannu Tuominen (vihr).

Aiheena tulivat esiin mm. Albatrossin "käytäväjonotus" ja potilassoittoihin vastaaminen ja takaisinsoitot, joihin luvattiin etsiä parannusta sekä luvattiin miettiä teknisiä ratkaisuja  potilasjonoseurantaan esim. internetissä.

Ikäihmisten kuntoutus ja suunnitelmat vanhushoitopaikkojen uudelleen organisoimiseksi puhututtivat niin yleisöä kuin virkamiehiä ja asiantuntijoitammekin.

 

 
Hannu Karpon Vuosaari 1966

 

-Säästäjien ja ahertajien Vuosaari- Karpon 25.55 min. Elävä arkisto -ohjelma Vuosaaresta.

kangaslampi_takana mustalahdentie ja neitsytsaarentien talot_1971_ylva selin_img006.jpg

Kuva: Ylva Selinin Albumista. Kangaslampi, takana Mustalahdentie otettu: 1971

Hannu Karpon toimittamassa ohjelmassa seurataan Vuosaaren "lähiön" rakentumista vuonna 1966. Vuosaari on juuri liitetty Helsinkiin Helsingin maalaiskunnasta (nyk. Vantaa). Katso video allaolevan linkin kautta:

http://yle.fi/elavaarkisto/?s=s&g=1&ag=5&t=81&a=1119

 

 

 
Keski-Vuosaaren aluefoorumi 3.2. Mustavuoresta

Vuosaaren kirkon Taivaanranta-salissa 3.2.2009 järjestetyn Keski-Vuosaaren aluefoorumin aiheena oli Mustavuoren kaavoitustilanne ja miten Mustavuori pelastetaan.

Helsingin kaupunkisuunnittelulautakuntaan kuuluvista 9 jäsenestä neljä varsinaista jäsentä oli paikalla ja kaksi varajäsentä: Kalle Kallio ja Sampo Villanen.

mv030209.jpg

Kuvassa vasemmalla Marjaliisa Siira (Pro Mustavuori-liikkeen vetäjä), Silvia Modig (vas), Matti Niemi (sd) ja Seppo Tirkkonen (asukastoimikunnan puheenjohtaja). Tirkkonen myös johti puhetta tässä Mustavuori-illassa. Kuvassa ovat lisäksi Vuosaari-projektin vetäjä Ilkka Laine, Mari Holopainen (vihr) ja Lasse Männistö (kok).

Kuvassa olevat kaupunkisuunnittelulautakunnan jäsenet ovat kaikki uusia ja kuuntelivat kiinnostuneina laajaa Mustavuori-materiaalia.

Kuva ja teksti: Matti Pöhö

 
Loppiaisen iloja

luistelijat.jpg

Vihdoin syksyn synkeitten säiden jälkeen on nautittu valosta, pakkasesta ja luistavista luistelukeleistä. Loppiaisena Vartiokylän lahdella liu'uttiin vauhdikkaasti!

Kuva: Anja Hinkkanen

 
Kiertokulkua

_vuosaarenhuippu_2009.jpg

Vuosaaren huippu  5.1.2009                                  kuva: Matti Pöhö

Ylös kohti Vuosaaren "tunturin" lakea, josta upeat on näkymät: Pohjoisessa näkyy korkeimmat kohteet, mm. Malminkartanon täyttömäen huippu. Idässä siintävät Sipoon laajat metsät ja rannikko aina Kalkkirantaan saakka. Etelässä hallitsevat satama ja Itämeri (Suomenlahti) ja lännessä Cirrus, Itäkeskuksen maamerkki ja muita korkeita kohteita.

Kaupungin kierrätys on monitahoista, mutta tehokasta. Pyöräilijän vasemmalla/etupuolella on vanha kanto, joka on joulukuun myrskyssä 2003 kaatuneen lasipalatsin pohjoispuolella kasvaneen Salavan kanto "Stubben". Salavan iäksi on mitattu lähes 200 vuotta.

Vuosaaresta kanavan rakentamisen alta taas purettiin arviolta 300-vuotias (korjauskelpoinen) Vuosaaren kartanon torppa ja "huonot" hirret käytettiin Meilahdessa tilataideteokseen ja maapergerryksiin, joten "kaupunki ottaa ja kaupunki antaa"

teksti: Matti Pöhö ja Eero Hildén

 

 
<< Alkuun < Edellinen 1 2 Seuraava > Loppuun >>

Tulokset 1 - 10 / 14