Luonto | Vuosaaren luonto |
| (päivitetty 3. heinäkuuta 2010) |
|
Meren äärellä |
|||
Skatan kärjessä voi syksyisin ja keväisin tarkkailla lintujen muuttoa. Täällä voi seurailla kalliolammiokoiden elämää vesiliskoineen ja valkoposkihanhien perhe-elämää. Rantaviivassa näkyvät levävyöhykkeet: ylinnä ahdinpartaa ja muita viherleviä, syvemmällä ruskoleviin kuuluva rakkolevä. Vaikka merkkejä rehevöitymisestä näkyykin, on vesi suhteellisen puhdasta ja kirkasta. | ![]() |
Kasvillisuus on tyypillistä saaristokasvillisuutta, mm. keltamaksaruohoa ja ruohosipulia. Muistona tämän vuosikymmen alun muutamasta peräkkäisestä kuivasta kesästä,täälläkin on pystyyn kuolleita mäntyjä. Veneettömälle Skatan kärki tarjoaa mahdollisuuden tutustua suomalaiseen saaristonmaisemaan.

Martin
Kirjoittaja Martin Lodenius on asunut Keski-Vuosaaressa vuodesta 1975. Hänen isoäitinsä asui Skatan tilalla viime vuosisadan alussa. Martin tutkii ja opettaa ympäristötieteitä Helsingin yliopiston Ympäristötieteiden laitoksella.